Białe Błota ul. Szubińska 67
Poniedziałek, Środa, Piątek
  Rejestracja w Polsce: 570 000 122
  lub kliknij przycisk "Umów się".
Rejestracja w Anglii: kliknij tu
e-mail: grzegorz.szymczak@onet.eu
www.drszymczak.pl

Nowatorska antykoncepcja

          Jednym z najnowszych środków w antykoncepcji hormonalnej dostępnym już w Polsce jest dopochwowy pierścień antykoncepcyjny NuvaRing. Jego działanie polega na hamowaniu owulacji i zwiększaniu gęstości śluzu. Po założeniu do pochwy, pod wpływem ciepła uwalnia hormony, które poprzez śluzówkę dostają się do krwi. W ten sposób omijany jest przewód pokarmowy, co powoduje, że dawka leku we krwi jest minimalna, a skuteczność taka sama, jak podczas zażywania tabletek złozonych. Pierścień powinien być zakładany raz na miesiąc i pozostawać w pochwie przez 3 tygodnie, a w 4-tym tygodniu powinno wystąpić krwawienie.    

        Stosowanie jest wygodniejsze niż tabletek, bo nie trzeba pamiętać o codziennym ich pobieraniu. Potwierdzono, że Nuva Ring nie tylko nie przeszkadza we współżyciu, ale czasami może stanowić dodatkowy bodziec urozmaicający współżycie. Na podstawie wielu badań  uznano, że ta nowatorska metoda zapobiegania ciąży jest skuteczna, dobrze tolerowana przez kobietę i jej partnera, prosta w stosowaniu, odwracalna, i co ważne, dyskretna.

       Tak jak przed zastosowaniem większości innych leków, również w tym przypadku konieczna jest wizyta u ginekologa w celu wykluczenia przeciwskazań do zastosowania NuvaRing. Nie każda kobieta będzie mogła stosować NuvaRing. Zadecyduje o tym Twój lekarz.


Czy zdarza się, że NuvaRing wypadnie? Co wtedy robić?

NuvaRing jest elastyczny i dopasowuje się do ścian pochwy ulegając niewielkiemu rozciągnięciu po umieszczeniu w pochwie. W rzadkich wypadkach może dojść do spontanicznego wypadnięcia NuvaRing, aczkolwiek w badaniach dot. akceptacji stosowania leku, wypadnięcie leku zdarzyło sie tylko u 4% kobiet. Jeżeli dojdzie do wypadniecia, pierścień powinien byc umyty w zimnej lub letniej wodziei ponownie załozony w czasie do 3 godzin od wypadniecia.

Czy będę czuła pierścień?

Z badan wynika, że tylko 5% pacjentek i 30 % ich partnerów odczuwa obecność pierścienia w czasie stosunku, ale 94% z nich akceptuje te metodę.

Czy NuvaRing występuje w różnych rozmiarach?

NuvaRing występuje w jednym rozmiarze i jest odpowiedni dla wszystkich kobiet.

Gdzie w pochwie jest umieszczony NuvaRing?

Najczęściej w górnej części pochwy, aczkolwiek dokładne położenie pierścienia w pochwie nie jest ważne dla jego skuteczności antykoncepcyjnej tak długo, jak długo pozostaje on całkowicie w pochwie.

Czy podczas stosowania NuvaRing można uzywać tamponów?

Tak, oba produkty moga być stosowane jednocześnie.

Jak szybko po pierwszym zastosowaniu NuvaRing można spodziewac się skuteczności antykoncepcyjnej?

Jeżeli pierścień jest założony w pierwszym dniu miesiączki skuteczność antykoncepcyjna jest natychmiastowa.

Jak szybko powraca płodność po zaprzestaniu stosowania NuvaRing?

Tak jak w przypadku tabletek złożonych, owulacja powraca średnio w ciągu 2 tygodni od zaprzestania stosowania metody.

Czy trzeba wyjmować pierścień przed badaniem ginekologicznym?

Można wyjąć, ale nie ma takiej konieczności.