Białe Błota ul. Szubińska 67
Poniedziałek, Środa, Piątek
  Rejestracja w Polsce: 570 000 122
  lub kliknij przycisk "Umów się".
Rejestracja w Anglii: kliknij tu
e-mail: grzegorz.szymczak@onet.eu
www.drszymczak.pl

Kriochirurgia

Jeżeli stwierdzono u Ciebie nadżerkę części pochwowej szyjki macicy, to w tym miejscu dowiesz się o sposobie jej leczenia metodą kriochirurgiczną...

Informacja dla pacjentek ginekologicznych

         Nadżerka części pochwowej szyjki macicy, która została u Pani rozpoznana, jest częstym schorzeniem spotykanym u kobiet. Zmiana ta nie jest traktowana jako stan przedrakowy, ale nie leczona może doprowadzić do rozwinięcia się tego procesu. Lekarz w trakcie badań diagnostycznych, takich jak badanie cytoonkologiczne i kolposkopowe, ustala stopień zmian, jakie pojawiły się w obrębie części pochwowej szyjki macicy i kwalifikuje do odpowiedniego leczenia. Jedną z metod leczenia tego schorzenia jest KRIOCHIRURGIA.

      KRIOCHIRURGIA jest metodą bezbolesną, szybką (zabieg trwa około 10-15 minut) i bezkrwawą, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany), a organizm w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie się miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie (kriokonizacja) daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu. Takich zalet nie ma nawet chirurgia laserowa, mimo że efekt obu metod leczenia jest porównywalny. Natomiast lepsze niż w przypadku tradycyjnego noża chirurgicznego czy elektrycznego są efekty kosmetyczne. W ostatnim czasie metodę tę zastosowano także do wymrażania błony śluzowej macicy przy przerostach i krwawieniach. W trakcie zabiegu, mimo że jest on w zasadzie bezbolesny, czasem może wystąpić uczucie niewielkiego bólu w podbrzuszu spowodowane skurczem mięśnia macicy jako reakcja na niską temperaturę oraz objawy naczynioruchowe w postaci zaczerwienienia twarzy. Objawy te ustępują w ciągu kilku minut po zabiegu. W czasie 14 dni pozabiegu procesowi gojenia mogą towarzyszyć obfite, wodniste upławy (leucorrhoea) czy nieznaczne krwawienia miąższowe.

           Zabieg zamrożenia wykonuje się po zakończonej miesiączce. Pacjentka przez cały okres gojenia (2-4 do 6 tygodni, w zależności od pola leczenia i indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu) musi powstrzymać się od współżycia oraz przestrzegać higieny osobistej. Obfite, wodniste upławy wymagają stosowania podpasek.

           KRIOCHIRURGIA znajduje zastosowanie także w leczeniu żylaków kończyn dolnych i odbytu, w dermatologii – w leczeniu wielu zmian skórnych, w tym brodawek, odcisków i bliznowców powstałych po zabiegach operacyjnych, a także w laryngologii.

Klinika Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie lek.med. Arkadiusz Smaga CryoFlex Poland Sp.z O.O. (dawniej METRUM) – Warszawa MULTIMED Sp.z O.O. - Lublin (c) CryoFlex Poland Sp. z o.o. '2003